Osoby prowadzące własną działalność, z pewnością przyznają rację stwierdzeniu, iż podejmując decyzję o własnej działalności, należy liczyć się z szeregiem wydatków oraz inwestycji. Kluczowa wówczas okazuje się pomoc księgowej, która w swojej pracy prowadząc staranną kalkulację wszystkich kosztów firmy, może dzięki temu stwierdzić czy firma jest gotowa na nowe inwestycje. W prowadzeniu firmy konieczna okazuje się wiedza na temat wszelkich przepisów związanych z prawem określającym prowadzenie zarówno firmy, jak i jej księgowości.

Nie da się ukryć, iż małe przedsiębiorstwo, automatycznie wiążę się z niewielką ilością problemów na tle prowadzonej działalności. Prawdą jest jednak, że wielkość firmy w każdym przypadku jest ściśle związana z ilością faktur oraz dokumentów do rozliczenia. Zakładając własną działalność, należy określić formę opodatkowania firmy, co następnie ma znaczący wpływ na działalność. O ile przedsiębiorca jest w stanie uporać się samodzielnie z prowadzeniem księgowości uproszczonej, tak z księgowością pełną raczej się nie uda, gdyż jest znacznie bardziej skomplikowana. W związku z tym, osoby zobowiązane do prowadzenia księgowości w formie pełnej, bardzo często decydują się na nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym, bądź zatrudnieniem księgowej na etat.

Zatrudnienie w firmie księgowej daje przedsiębiorcy przewagę nie tylko pod względem prawidłowości sporządzania dokumentów, ale również czasu prowadzenia firmowych rozliczeń. Często zdarza się, iż przedsiębiorca prowadzący samodzielnie księgowość swojej firmy, bez znajomości rachunkowości oraz wiedzy na temat aktualnych przepisów, naraża firmę na znaczne błędy.

W większości przypadków, księgowa okazuje się niezbędna do prowadzenia firmy. Korzystanie z usług księgowej zmniejsza ryzyko popełnienia błędów, które mogą narazić przedsiębiorstwo na poważne konsekwencje prawne.