Prowadzenie firmowej księgowości w wielu przypadkach jest przedstawiane jako podstawowy problem, jaki wynika z chęci prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W związku z tym, postanowiliśmy przybliżyć Państwu kwestię dotyczącą samodzielnego prowadzenia księgowości.

Nie da się obejść tego, iż przy zakładaniu własnej działalności, konieczne jest uzyskanie wpisu do CEIDG, a z kolei w formularzu tym, wymagane jest podanie informacji dotyczących planowanego sposobu prowadzenia księgowości, a także wskazanie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie rozliczeń oraz przechowywanie dokumentów księgowych. Jeśli przedsiębiorca planuje samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy, powinien pola te zostawić puste.

Samodzielne prowadzenie firmowej księgowości nie jest zadaniem prostym, ponieważ wymaga od przedsiębiorcy doskonałej wiedzy na temat bardzo często zmieniających się przepisów prawa. Postanowiliśmy jednak przybliżyć Państwu kwestię tego, o czym należy pamiętać, prowadząc księgowość na własną rękę.

W pierwszej kolejności należy przygotować odpowiedni program księgowy, który będzie służył do prowadzenia rozliczeń. Polecanym rozwiązanie jest prowadzenie księgowości z systemie internetowym, który automatyzuje oraz znacznie upraszcza te działania. Rozpoczynając swoją przygodę z programem online, należy bardzo dokładnie zająć się uzupełnieniem wymaganych danych o firmie, w których nie może pojawić się żaden błąd. Po uzupełnieniu wszystkich danych firmy, można zająć się wystawianiem faktur. Czynność ta jest niezwykle ważna, ponieważ nie wolno zapomnieć o tym, iż każda faktura musi zostać wystawiona w programie księgowych lub następnie do niego dodana. Szczególną uwagę należy zwrócić na wprowadzanie odpowiednich dat.

Istnieje wiele kwestii, o których powinien wiedzieć przedsiębiorca chcący prowadzić księgowość swojej firmy samodzielnie. Jeśli masz zatem jakieś pytania, bądź wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszym konsultantem!