Podczas prowadzenia firmy może dojść do sytuacji, gdy będziemy zmuszeni do chwilowego zaprzestania swojej aktywności. Powody tego mogą być różne począwszy od problemów finansowych po kwestie prywatne. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej daje prawo do zawieszenia działalności bez względu na powód na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Co jednak niezwykle istotne, aby działalność mogła zostać zawieszona przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników.

Zawieszenie to ogromne udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy nie muszą od razu decydować się na zlikwidowanie firmy. Składając odpowiednie wnioski zyskują czas, przez który mogą podjąć decyzje dotyczące dalszej działalności na rynku.

Zawieszając działalność przedsiębiorca nie musi regulować składek do ZUS, składać deklaracji podatkowych oraz opłacać zaliczek na podatek dochodowy. Jest to jednak równoznaczne z brakiem możliwości korzystania z udogodnień z tego tytułu.

Podczas zawieszenia firma nie może wykonywać czynności, które przyniosłyby jej bieżące dochody. Ma jednak prawo podejmować działalność zabezpieczającą ich źródło. Może również zbywać swoje wyposażenie oraz środki trwałe.

Zawieszone przedsiębiorstwo posiada także szereg obowiązków. Należą do nich między innymi:
– uczestniczenie w postępowaniach sądowych, administracyjnych i podatkowych,
– regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów,
– wykonywanie czynności narzuconych przez przepisy prawne.

Nasza firma oferuje pomoc w przeprowadzaniu zawieszenia działalności gospodarczej. Jeżeli chcą Państwo pominąć wszelkie formalności z tym związane serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy omówią szczegóły naszej oferty.