Każda jednostka bez wyjątku, jest zobowiązana do tego, aby posiadać dokładną dokumentację, która sporządzona jest w języku polskim, określa wszystkie przyjęte przez jednostkę zasady rachunkowości, a więc tzw. politykę rachunkowości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polityka rachunkowości jest rozumiana jako wybrana, a następnie stosowana w praktyce jakość sprawozdań finansowych. Dokumentacja, o której mowa powinna zawierać:
– określenie roku obrotowego i okresów sprawozdawczych,
– metody wyceniania aktywów,
– sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych,
– system służący do ochrony danych i ich zbiorów.
Tworzenie zakładowego planu kont należy do zadań bardzo ważnych, gdyż stanowi on jeden z najistotniejszych dokumentów w jednostce. Warto wiedzieć, iż tworzenie zakładowego planu kont polega na stworzeniu wykazu kont księgi głównej, przyjmowane zasady klasyfikowania zdarzeń gospodarczych, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz powiązania kont pomocniczych z kontami księgi głównej.
Samo opracowania planu kont jest bardzo czasochłonne. Właśnie dlatego ustawa o rachunkowości daje przedsiębiorcy możliwość skorzystania z wzorcowych planów kont. Należy pamiętać, iż opracowany przez jednostkę zakładowy plan kont, będzie stanowić załącznik do dokumentacji, która będzie opisywała przyjęte przez jednostkę zasady rachunkowości.
Od ponad dekady pasjonuję się księgowością i doradztwem gospodarczym. Specjalizuję się w zarządzaniu finansami spółek handlowych, wspierając klientów na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Posiadam nie tylko teoretyczną wiedzę z zakresu księgowości, ale także praktyczne doświadczenie, które pozwala mi zrozumieć i skutecznie reagować na potrzeby moich klientów.