Prowadzenie ewidencji zarówno zakupów, jak i sprzedaży VAT jest obowiązkiem wszystkich czynnych podatników, którzy mają obowiązek rozliczenia się z tytułu podatku od towarów i usług. Czynność ta ma na celu dokonywanie rozliczeń podatków, które umożliwiają prawidłowe sporządzanie deklaracji VAT.
Prowadzenie rejestrów VAT zakupu powinno uwzględniać informacje takie, jak:
– dane niezbędne do określenia podmiotu,
– dane niezbędne do określenia podstawy opodatkowania,
– kwoty, które umożliwiają obniżenie podatku należnego,
– kwoty, które umożliwiają obniżenie podatku naliczonego.
Prowadzenie rejestrów VAT zakupu przewiduje możliwość ujęcia wszystkich stawek VAT przy obowiązku wyodrębnienia środków trwałych. Istnieje również możliwość nieujmowania w ewidencji zakupów, które nie są obarczone obowiązkowym odliczeniem.
Należy jednak pamiętać o tym, że rejestr VAT musi być uzupełniany codziennie uwzględniając poszczególne stawki podatku VAT. Ważne jest to, iż każdy przychód musi zostać odpowiednio datowany, z kolei łączny przychód, który nie został udokumentowany fakturą ani rachunkiem, musi zostać w odpowiedni sposób zapisany.
Nie da się ukryć faktu, iż prowadzenie rejestrów VAT zakupu oraz sprzedaży jest procesem bardzo czasochłonnym, a także nieco skomplikowanym, co może stanowić problem dla większości przedsiębiorców, którzy nie są dokładnie zapoznani z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. W związku z tym, osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zająć się tym obowiązkiem, powinny czym prędzej skontaktować się z naszym biurem rachunkowym.
Od ponad dekady pasjonuję się księgowością i doradztwem gospodarczym. Specjalizuję się w zarządzaniu finansami spółek handlowych, wspierając klientów na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Posiadam nie tylko teoretyczną wiedzę z zakresu księgowości, ale także praktyczne doświadczenie, które pozwala mi zrozumieć i skutecznie reagować na potrzeby moich klientów.