Księgowość internetowa stanowi usługę zastępczą dla biura rachunkowego. Przede wszystkim jest ona tańsza. Charakteryzuje ją samodzielna praca przedsiębiorcy z dokumentami księgowymi przy pomocy oprogramowania udostępnionego online.

Usługa ta daje wiele korzyści m.in. dostęp do dokumentów oraz możliwość wystawiania faktur w każdym miejscu i czasie.

Internetowe biuro rachunkowe to nic innego jak rozwinięcie modelu samodzielnej księgowości online o usługę księgowania dokumentów przez wykwalifikowanych księgowych. W przeciwieństwie do tradycyjnej współpracy z biurami rachunkowymi, przedsiębiorca nie traci czasu na dojazdy, najczęściej w godzinach w których sam prowadzi własną działalność.

Decydując się na taką formę prowadzenia księgowości, komunikujesz się z własnym księgowym za pomocą urządzeń mobilnych, a faktury, które wysyłasz są księgowane automatycznie.

Koszty usług biur internetowych online są uzależnione od:
– rodzaju księgowości,
– ilości dokumentów księgowych,
– ilości operacji w walutach obcych – wyliczenie różnic kursowych,
– ilości operacji zagranicznych – import, eksport.

Należy pamiętać, że nowoczesne usługi księgowe online automatycznie rozliczają większość takich zdarzeń. Przez co nie mają one takiego wpływu na cenę końcową, jak w tradycyjnym biurze rachunkowym.

Przedsiębiorca, który korzysta z pomocy internetowych biur rachunkowych, w każdej chwili ma możliwość dostępu do swoich danych zamieszczonych w serwisie. To przedsiębiorca decyduje kiedy chce zaglądnąć do dokumentów.