Możliwości rozliczenia PIT są dwie:
– Tradycyjna – polegająca na wypełnieniu papierowego formularza rocznego zeznania podatkowego za pomocą kalkulatora i długopisu.
– Nowoczesna – polegająca na wypełnieniu PIT-u przy pomocy specjalnego programu komputerowego. Tu z reguły wpisujemy do komputera żądane kwoty i to on wykonuje wszelkie obliczenia.

Wydaje się, że druga opcja jest znacznie prostsza. Trudniej w niej o błędy, jednak z przyzwyczajeniami ciężko się walczy.

W obu przypadkach, aby wypełnić PIT potrzebujemy informacji od pracodawcy o uzyskanych w ciągu roku dochodach, ewentualnie także ZUS o wysokość dochodów z emerytur i rent. Bez tego trudno wypełnić zeznanie roczne. Jeżeli chcemy korzystać z ulg, konieczne będzie uzyskanie dokumentów potwierdzających poniesienie objętych tymi ulgami wydatków. Liczą się wszelkiego rodzaju faktury, rachunki czy wyciągi bankowe.

Do dyspozycji podatników są różne formularze rocznych zeznań podatkowych jednak najpopularniejszym jest PIT-37, który przeznaczony jest dla osób uzyskujących dochody z umów o pracę oraz emerytur i rent.

Dla kogo inne formularze PIT?
PIT-36 – dla osób uzyskujących dochody z działalności gospodarczej
PIT-36L – dla osób uzyskujących dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej liniową stawką w wysokości 19%
PIT-38 – dla osób uzyskujących dochody ze sprzedaży papierów wartościowych
PIT-39 – dla osób uzyskujących dochody ze sprzedaży nieruchomości

Termin złożenia PIT za zeszły rok i zapłatę brakującego podatku upływa zwykle 30 kwietnia bieżącego roku. Wypełniając rozliczenie podatkowe trzeba pamiętać o jego podpisaniu. Bez podpisu zeznanie roczne jest nieważne.