Na czym polega prowadzenie księgowości?

Wiele osób, które podjęły się założenia własnej działalności, zastanawiają się nad tym, na czym polega prowadzenie księgowości firmy. Jest to kwestia bardzo istotna, a więc przedsiębiorcy muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż prowadzenie firmowej księgowości należy do jednego z obowiązków.W przypadku małych firm miejsce ma księgowość uproszczona, która nazywana jest również księgowością małą i to właśnie jej poświęcony zostanie ten artykuł.

Księgowość ta w głównej mierze opiera się na prowadzeniu:
– księgi przychodów i rozchodów,
– ewidencji przychodów.

Wymienione powyżej ewidencje okazują się podstawą do tego, aby móc dokonać rozliczeń wobec Urzędu Skarbowego. Jednak w przypadku niektórych przedsiębiorców, występuje dodatkowy obowiązek prowadzenia ewidencji takich, jak:
– ewidencja przebiegu firmowych pojazdów,
– ewidencja wyposażenia firmy,
– ewidencja środków trwałych.

W przypadku, gdy przedsiębiorca posiada miano czynnego podatnika VAT, zobowiązany jest do prowadzenia rejestrów zakupu oraz sprzedaży VAT, aby następnie na jego podstawie móc sporządzić deklaracje VAT-7/VAT-7K.

Kolejną istotną kwestią są składki ZUS. Przedsiębiorca, który w swojej działalności nie zatrudnia pracowników, zobowiązany jest do tego, aby składki ZUS opłacać do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast firma zatrudniająca pracowników, ma czas do 15 dnia miesiąca.

Czynnikiem, który w większości przypadków skłania przedsiębiorców do samodzielnego prowadzenia księgowości jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Z pomocą przychodzą również liczne programy do prowadzenia księgowości online, które umożliwiają przedsiębiorcom wyliczenie zobowiązań podatkowych, jak również sporządzenie deklaracji podatkowych.

DEKLARACJE PIT

Zachęcamy do podjęcia współpracy w zakresie sporządzenia i złożenia deklaracji PIT.

Gwarantujemy poprawne i niezwłoczne przedłożenie deklaracji w promocyjnej cenie!

Skontaktuj się

W celu pozyskania szczegółowych informacji na temat oferty naszego biura i warunków współpracy prosimy o kontakt.

tel: 22 211 22 27, 12 378 39 96 (Cała Polska)
e-mail: biuro@generaloutsource.pl

Nasze biuro czynne jest w godzinach:

9:00- 17:00

 

ADRESY

WARSZAWA: Aleje Solidarności 117, lok.219A,
00-140 Warszawa

KRAKÓW: Cegielniana 4A, lok. 26,
30-404 Kraków

DANE FIRMY:

GENERAL OUTSOURCE SPÓŁKA DORADZTWA PODATKOWEGO SP. Z O.O.

NIP: 95   42743334
REGON: 243264274
KRS: 00 00  461  139