Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych rozpoczął swoją działalność 13 października 2019 roku, a wciąż wielu przedsiębiorców ma kłopot z ustaleniem tego, kogo powinna wpisać.
CRBR jest systemem, w którym gromadzone oraz przetwarzane są informacje odnośnie beneficjentów rzeczywistych, a więc osobach fizycznych, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.
W rzeczywistości rejestr ten w życie wejdzie dopiero 13 kwietnia 2020 r. (pomimo tego, że teoretycznie działa od 13.10.2019 r.). Do terminu wejścia w życie, wpisu powinny dokonać wszystkie podmioty, które są do tego zobowiązane.
Do głównych zadań CRBR zaliczyć możemy przeciwdziałanie praniu pieniędzy, a także finansowaniu terroryzmu. Jak się okazuje – posiadanie dokładnych oraz aktualnych danych na temat beneficjentów rzeczywistych ma istotne znaczenie w temacie zwalczania wymienionych wcześniej zjawisk, gdyż zupełnie uniemożliwi to przestępcom ukrycie tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej.
Przewiduje się, że trudności mogą wystąpić w przypadku wszystkich małych oraz średnich przedsiębiorców, którzy swoje firmy prowadzą w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
W razie problemów z wywiązaniem się z danego obowiązku, bądź ze zrozumieniem owych rozporządzeń, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy chętnie pomogą. Jak się okazuje – niewywiązanie się z tego obowiązku, może wiązać się z wysokimi karami nakładanymi na przedsiębiorców.
Od ponad dekady pasjonuję się księgowością i doradztwem gospodarczym. Specjalizuję się w zarządzaniu finansami spółek handlowych, wspierając klientów na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Posiadam nie tylko teoretyczną wiedzę z zakresu księgowości, ale także praktyczne doświadczenie, które pozwala mi zrozumieć i skutecznie reagować na potrzeby moich klientów.