W sytuacji, jeżeli pracownik posiada urlop zaległy z 2019 roku, zgodnie z Kodeksem Pracy powinien go wykorzystać do 30 września 2020 roku. Z kolei niewykorzystanie pełnego urlopu do dnia rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem, stwarza obowiązek wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za ów urlop wypoczynkowy.
Jak wiadomo, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika jest uzależniony od jego stażu pracy. Z kolei pracodawca zobowiązany jest do tego, aby udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustali pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia możliwości wykonywania pracy w normalnym toku.
Pełnowymiarowy i w całości płatny urlop wypoczynkowy należy się pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę w wymiarze adekwatnym do jego stażu pracy. Tym sposobem:
– 20 dni przysługuje pracownikom, których staż pracy wynosi mniej niż 10 lat,
– 26 dni przysługuje pracownikom, których staż pracy wynosi więcej niż 10 lat.
Zgodnie z prawem, na wniosek pracownika urlop może zostać podzielony na części, aczkolwiek co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Istnieje możliwość, kiedy pracownik może odwołać pracownika z urlopu, aczkolwiek jedynie w sytuacji pojawienia się w firmie okoliczności, które nie zostały przewidziane w momencie udzielania pracownikowi urlopu. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów poniesionych przez pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu.
Od ponad dekady pasjonuję się księgowością i doradztwem gospodarczym. Specjalizuję się w zarządzaniu finansami spółek handlowych, wspierając klientów na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Posiadam nie tylko teoretyczną wiedzę z zakresu księgowości, ale także praktyczne doświadczenie, które pozwala mi zrozumieć i skutecznie reagować na potrzeby moich klientów.