Już od pierwszego dnia IV kwartału 2019 roku będzie obowiązywała obniżona do 17% stawka PIT. Należy pamiętać, że jeszcze we wrześniu osiągnięte dochody w pierwszym przedziale skali, podlegają pod 18 % opodatkowanie PIT.

Ustawa, która obniża stawkę PIT z 18% do 17% oraz, która dwukrotnie podnosi koszty uzyskania przychodów dla pracowników, została uchwalona pod koniec sierpnia br. Wprowadzenie nowych rozwiązań będzie dotyczyło około 25 mln Polaków już od 1 października 2019 roku.

Opisywane przez nas rozwiązanie docelowo będzie stanowiło dopełnienie innej zmiany, a mianowicie tzw. likwidację podatku PIT dla młodych do 26. roku życia, co w konsekwencji będzie obniżało klin podatkowy, a więc różnicę pomiędzy tym co pracownik otrzymuje „na rękę”, a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje pracodawca.

Zdaniem rządu, przy obniżce stawki PIT, w kieszeni Polaków zostanie więcej pieniędzy. Okazuje się, że przy minimalnym wynagrodzeniu, które wynosi 2250 zł, w portfelu zostanie aż 472 zł.

Zgodnie z wyliczeniami resortu finansów, owe zmiany będą kosztowały finanse publiczne około 2,7 mld zł do końca tego roku. Z kolei w kolejnych latach kwota ta będzie wynosiła około 9,7 mld zł.