Każde przedsiębiorstwo zobowiązane jest prowadzenia firmowej księgowości. W zależności od swojej charakterystyki oraz osiąganych przychodów może robić to na zasadach księgowości pełnej bądź jej uproszczonego odpowiednika.

Księgowość uproszczona to podstawowe zasady dotyczące gromadzenia danych finansowych i wyliczania na ich podstawie podatku. Przedsiębiorcy mogący z niej skorzystać wszelkie rozliczenia mogą wykonywać samodzielnie. Księgowość pełna z kolei to bardzo zaawansowane narzędzie służące do ewidencji zdarzeń gospodarczych. Jego zadaniem jest nie tylko wyliczanie podatku, ale także pozyskanie kompletnego obrazu sytuacji finansowej firmy. Podmioty zobowiązane do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są do skorzystania z usług księgowych.

Outsourcing księgowy polecany jest jednak wszystkim przedsiębiorcom bez względu na to na jakich zasadach się rozliczają. W ramach działalności biura rachunkowego otrzymają profesjonalną obsługę księgową w związku z czym zostaną całkowicie odciążeni z obowiązków księgowych. Otrzymają także pewność, że ich rozliczenia wykonywane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przez co nie narażą się Fiskusowi.

Do podstawowych usług oferowanych przez biura rachunkowe należą:
– prowadzenie ksiąg rachunkowych, KPiR, ewidencji przychodów,
– sporządzanie deklaracji podatkowych i składanie ich do urzędów,
– opracowywanie sprawozdań finansowych,
– monitorowanie należności i zobowiązań,
– prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej,
– optymalizacja podatkowa.