Z dniem 1 lipca 2021 roku wszelkie towary zakupione z tzw. trzecich krajów przez konsumentów z Unii Europejskiej, będą opodatkowane podatkiem VAT. Zmiany te będą dotyczyć sklepów internetowych takich, jak np. AliExpress, Wish, Amazon oraz eBay.

Celem owego działania jest wdrożenie w naszym kraju unijnego projektu VAT e-commerce, który planowo będzie uszczelniał pobór podatków z tytułu handlu międzynarodowego pomiędzy przedsiębiorcami, a konsumentami.

Zmiany o których mowa wynikają z tego, że na obecną chwilę polski fiskus nie otrzymuje żadnych podatków od towarów, które zostały zakupione poza Unią Europejską za pośrednictwem portali internetowych, które w ostatnim czasie cieszą się olbrzymią popularnością.

Większość krajów należących do Unii Europejskiej ustanowiła, iż zakupy o wartości do 22 euro nie pobiera się podatku VAT. Właśnie dlatego większość podatków zaniża wartość towarów, ponieważ działanie to pozwala im uniknąć opodatkowania. Jednak w Polsce takie zwolnienie nie obowiązuje.

Planowana nowelizacja ustawy zakłada, iż zwolnienie z podatku VAT dla paczek o wartości do 22 euro przestanie obowiązywać, a podatek będzie pobierany od wszystkich produktów zakupionych przez konsumenta unijnego spoza Unii Europejskiej.

Jeśli podatek zostanie wprowadzony, będzie egzekwowany każdorazowo od nabywcy w momencie dokonania zakupu przez platformę internetową, bądź przy dostawie za pośrednictwem firmy kurierskiej lub poczty polskie.

W razie pytań, bądź wątpliwości – zachęcamy do kontaktu!