Wraz z nowym rokiem, czyli od 01.01.2021 r. w życie weszło kilka bardzo ważnych zmian, o których wiedzieć powinien nie tylko każdy przedsiębiorca, ale przede wszystkim konsument. Zmiany te wprowadzają, iż od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, jak również słodzonych napojów, pobierane będą dodatkowe opłaty w ramach wprowadzonego podatku cukrowego. Zgodnie z tym, co mówi rząd – rozwiązanie to ma głównie na celu walkę z nadwagą i otyłością.

Od 1 stycznia 2021 roku hurtownicy tzw. małpek, a więc alkoholu w opakowaniach poniżej 300 ml, będą zobowiązani do regulowania dodatkowej opłaty. Obowiązek te spoczywa na hurtowniach, które zaopatrują punkty sprzedaży detalicznej. Mowa przede wszystkim o sklepach, jak również stacjach benzynowych, które dokonują sprzedaży napojów alkoholowych. Warto wiedzieć, iż obowiązek ten nie dotyczy sprzedawców alkoholu, który spożywany jest na miejscy, a więc pubach lub restauracjach.

Opłata ta wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu, który jest sprzedawany w opakowaniach o objętości do 300 ml. Pokażmy to na przykładach, a więc będzie to:
– 1 zł od 100ml „małpki” wódki 40%,
– 2 zł od 200ml „małpki” wódki 40%,
– 0,88 zł od 250ml „małpki” wina 14%.

Także od 1 stycznia 2021 r. wprowadzono opłatę od napojów słodzonych. Zostały nią zatem objęte wszystkie napoje, które zawierają cukier (z wyłączeniem napojów zwolnionych ustawą). Opłata od wspomnianych napojów słodzonych, będzie dzielona na dwie stawki, a mianowicie:}
– 0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej, bądź mniejszej nić 5g na 100ml napoju lub za zawartość w nawet minimalnej ilości jednej z substancji słodzących, które zostały wymienione w rozporządzeniu numer 1333/2008,
– 5 gr za każdy gram cukru powyżej ilości 5g na 100ml napoju.

Z kolei napoje, w których znajdować się będzie dodatek kofeiny lub tauryny będą dodatkowo objęte opłatą w wysokości 0,10 zł w przeliczeniu na litr danego napoju.

UWAGA!
Maksymalna wysokość opłaty cukrowej może wynieść nawet 1,2 zł w przeliczeniu na litr napoju.

 

Zapraszamy również na naszą stronę główną!

 

W ramach przypomnienia: PODATEK OD DESZCZU