W Polsce wyróżnia się dwie formy prowadzenia ewidencji finansów – pełną i prostą.
Pełna księgowość lub inaczej księgi rachunkowe to bardzo skomplikowana, zaawansowana i precyzyjna forma ewidencji operacji gospodarczych, dzięki której możliwa jest analiza i kontrola informacji na temat sytuacji przedsiębiorstwa. Podmioty, które w roku poprzednim osiągnęły przychód przekraczający 800 tysięcy euro w przeliczeniu na złotówki, lub przedsiębiorcy, którzy sami zdecydowali na tę formę zobowiązani są do prowadzenia takiej ewidencji finansów w swojej firmie.
Z prowadzeniem pełnej ewidencji finansów wiążą się obowiązki takie, jak opracowanie polityki rachunkowości, prowadzenie systematycznego zapisu zdarzeń gospodarczych, okresowe ustalanie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, ustalanie wyniku finansowego, sporządzanie sprawozdań finansowych itp.
Jakie korzyści otrzyma przedsiębiorca wybierając pełną księgowość? M.in efektywniej zarządzana będzie firma, a analizy dokonywane będą na szeroką skalę dzięki precyzji tej formy, oprócz tego właściciel ma dostęp do obserwacji wszystkich przychodów i kosztów oraz szybkiego zauważenia błędu i wprowadzenia ewentualnych zmian i korekt.
Możliwość ustanowienia własnej polityki rachunkowości i uzyskania realnego i przejrzystego obrazu finansowego firmy przekonuje do siebie coraz większą liczbę osób.
Przedsiębiorcy objęci obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz firmy, które dobrowolnie wybrały tę formę ewidencji muszą stosować zgodnie z ustawą określone zasady rachunkowości.
Od ponad dekady pasjonuję się księgowością i doradztwem gospodarczym. Specjalizuję się w zarządzaniu finansami spółek handlowych, wspierając klientów na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Posiadam nie tylko teoretyczną wiedzę z zakresu księgowości, ale także praktyczne doświadczenie, które pozwala mi zrozumieć i skutecznie reagować na potrzeby moich klientów.